NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Proč chodit do Pampelišky?

Pampeliška je alternativou ke klasické státní MŠ. Učíme se hrou, spolu a venku. Hra je pro děti přirozený prvek, kterým nasávají informace a učí se. Čas strávený v komunitě dětí a pedagogů, kteří k sobě mají přátelský vztah je pro děti a jejich  další vývoj v sociální oblasti velmi důležitý. Pobytem venku děti rozvíjejí jemnou a hrubou motoriku v praxi a přirozeně. Rozvíjení pohybových dovedností dětí má spojitost i s rozvojem řeči. Děti které se přirozeně pohybují po různých površích si přirozeně trénují tělo(svaly) a mozek(koordinaci, rozvoj řeči,…). Děti mají v této době příliš velké množství podnětů všude kolem sebe(tv, mobily, doprava, obchody,….) pobytem v přírodě se děti zrelaxují a vnitřně zklidní.

Do programu školky je také zahrnuto –  enviromentální vzdělávání, angličtina, canisterapie, výlety,…

Chodíte ven za každého počasí?

Pobyt venku přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Během zimy pobyt venku zkracujeme. Během jara, léta a začátku podzimu venku trávíme dopoledne.

Dopolední a odpolední svačinky.

Dopolední a odpolední svačinky chystají rodiče.

Chystání svačinek rodiči není věda – je dobré myslet na ovoce, zeleninu, sacharidy(pečivo) aby měli děti energii na zkoumání přírody a bílkoviny(sýr, kvalitní šunka, jiné zdroje bílkovin) pro jejich svaly.

Zeleninu je dobré ukládat do sáčku nebo krabičky, z ovoce dávat jen nemačkavé, aby byl batůžek stále čistý 🙂 banán a měkké hrušky nejsou vhodné.

příklady:

dopolední svačinka: pečivo se sýrem/šunkou/domácí pomazánkou, sezónní ovoce, zelenina(jablko, okurek, rajčata), domácí buchty, müsli.

odpolední svačinka: ovocné smoothie, sušené ovoce, jogurt, ochucený tvaroh, domácí pomazánky s pečivem, oříšky,….

Děti jsou rády, že si můžou rozdělat svačinku co jim chystala maminka nebo tatínek mají tak kus domova s sebou :-).

 

Máte v Pampelišce přípravu pro předškoláky?

Jsme obklopení přírodou a její zkoumání spolu s pedagogickým programem(denní témata v rámci týdenního a měsíčního plánu), který ve školce máme je velkou přípravou pro předškolní děti. V rámci školky máme angličtinu pro děti a k tomu pro ještě máme každé úterý a čtvrtek odpoledne předškoláckou přípravu s pracovními listy, uvolňováním ruky, poznávání barev, tvarů,…

 

Kam chodíte s dětmi ven?

Čas venku trávíme v rozlehlém prostoru zámeckého parku plném stromů a keřů, květeny, obklopeni rozmanitými druhy ptáků (brhlík lesní, sýkora koňadra, modřinka, drozd kvíčala, pěnkava obecná, poštolka obecná, bažant obecný,…), savců (veverka obecná, lasice kolčava, norník rudý, zajíc polní, netopýr,…) a hmyzu (roháč obecný, slunéčko sedmitečné, tesaříci, páchník hnědý, střevlíci, mravenci, ruměnice pospolná,…). Avšak park není jediné místo kam chodíme –  na výpravy chodíme do obory, ke 13ti jezerům, do hájku u stadionu.